Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začala manipulace s emisemi už před 30 lety u benzínových aut?

7. 06. 2016 19:43:16
Investigativní EUobserver přijel z Bruselu do Mladé Boleslavi zjišťovat, zda někdo blízký VW koncernu nemá snahu do podvodů s emisemi zatáhnout i jiné výrobce vozidel. Nemá. Avšak ostatní jím nabyté dojmy si EUobserver potvrdil...
Investigativní novinář Peter Teffer přijel s detektivní úlohou do Kosmonos u Mladé Boleslavi, aby zjistil důvody k protiútoku odhalováním emisních podvodů na jiné značky mimo koncern Volkswagen.Investigativní novinář Peter Teffer přijel s detektivní úlohou do Kosmonos u Mladé Boleslavi, aby zjistil důvody k protiútoku odhalováním emisních podvodů na jiné značky mimo koncern Volkswagen. (IHR Technika)

Bruselská instituce EUobserver vyslala investigativního novináře Petera Teffera do malé garáže v Kosmonosech u Mladé Boleslavi, aby se zde informoval o pohnutkách k odhalování podvodných emisí u jiných značek. Podezření bylo, že se tak děje z kolegiality k Čechy milované značce Škoda, aby v tom malý bratr VW nebyl sám. Teffer zde však zjistil, že anomálie byly pozorovány u spousty jiných značek vozidel a za zcela specifických okolností, a co víc, daleko předtím, než vůbec nějaká aféra s emisemi vypukla. V časopise Svět Motorů byly publikovány dva články, ve kterých bylo upozorňováno, že emise, které produkují vozidla v provozu, jsou daleko vyšší, než by se čekalo. První vyšel již v roce 2012 a druhý čtyři dny před přiznáním Volkswagenu o manipulaci s emisemi v USA. Vůbec prvně bylo slyšet šuškání o "rozpoznání válcové zkušebny řídící jednotkou automobilu" už před 30 lety u elektronicky řízených karburátorů 2EE určených k exportu ještě v AZNP (Automobilové Závody Národní Podnik) Mladá Boleslav. Zda tomu tak skutečně bylo dnes již prokázat nejde.

Aktivity v odhalování podvodů s emisemi sahaly daleko před září 2015, kdy vůbec poprvé vypukla aféra s podvody v emisích. Článek s burcujícím porovnáním 15 let staré oktávie s novodobými EURO 6 vozidly nechal však odborné kruhy v Česku chladnými.Aktivity v odhalování podvodů s emisemi sahaly daleko před září 2015, kdy vůbec poprvé vypukla aféra s podvody v emisích. Článek s burcujícím porovnáním 15 let staré oktávie s novodobými EURO 6 vozidly nechal však odborné kruhy v Česku chladnými. (EUobserver)

Kraftfahrt BundesAmt (KBA = německý úřad pro schvalování vozidel) oznámil v průběhu šetření podvodů s emisemi, že ze zkoušených ca 70 modelů vozidel různých výrobců, ze kterých téměř všichni překračují emisní limity v silničním provozu několikanásobně podobně jako VW je z podvodu zatím obviňován právě jen Volkswagen. Ale i ten nyní tvrdí, že neudělal nic zlého. Ostatní zdůvodňují svá dvaceti až čtyřicetinásobná překročení emisních limitů tzv. "ochranou komponentu". V zákoně existuje totiž jeden výdobytek lobbistů výrobců automobilů, který říká, že pokud by se měl v nějaké nastalé situaci poškodit motor, může být výjimečně omezen nebo deaktivován jakýkoliv systém řízení motoru, tedy i emisní systém.

Praxe je taková, že se motor podle výkladu výrobce "ocitá v nebezpečí poškození kdekoliv v silničním provozu", když je chladněji (třeba jen o 3 °C), když je vlhko nebo jen hrozí srážlivost, když se jedná o nebezpečnou zátěž (tou jsou myšleny např. úplně běžné akcelerace v denním provozu vozidla) a další podobné "když". Z těch mnoha "když" však vyplývá, že jediné bezpečné místo na světě, kde motoru e jeho emisním systémům nehrozí poškození, je na 25 °C klimatizované válcové zkušebně s laboratorně čistým vzduchem, kde nefouká vítr, není ani vlhko, a kde se s vozidlem jede přesně podle rychlostní šablony tzv. "Nového evropského jízdního cyklu" (NEDC). Tedy alespoň se tomu tak říká. No, "nový" není ani náhodou, realitě je vzdálen na míle, ale co hlavně, je přesně šablonovitý neustále se dokola opakující po stále stejných rozjezdech, deceleracích a zastaveních v naprosto stejných časových intervalech. To totiž vyhovuje programátorům, kteří emisnímu systému nakážou 100% funkčnost jen v tomto rychlostním šablonovitém koridoru a to pomocí těch nejsofistikovanějších triků. Programátoři řídících systémů sáhli do kouzelnického klobouku hodně hluboko a tak je "přepínací zařízení" v softwaru schováno téměř dokonale.

Ne však tak dokonale, aby se nedalo odhalit dalšími triky a metodami druhé komunity, pro kterou je naopak ohromnou zábavou jakýkoliv diagnostický hlavolam, se kterými se v praxi tahle diagnostická komunita za 15 let své působnosti tu a tam setkává. Dnes není vůbec problém disponovat malými chytrými a dostupnými přístroji, se kterými se dá téměř dokonale pozorovat ledasco. Jde to dokonce v téměř amatérských podmínkách a výsledky jsou relativně výpovědischopné, i když se je např. OPEL snaží zpochybňovat.

Právníci, zejména ti dobře placení, umí neskutečně dobře převracet smysl znění norem a směrnic a tak čekejme naopak spíše žaloby z jejich strany než jejich "přiznání". Nejlepší obranou je totiž útok. Ale něco přece jen neustojí. To když se esa z rukávu začnou tahat až v posledních kolech zdánlivě prohrané právní bitvy. A ta esa jim mohou vzít vítr z plachet právě v poslední, té nejmedializovanější fázi. Pak je nutné okomentovat trapas předchozích tvrzení a výrobce se může rychle octnout ve směšné pozici podvodníka přistiženého při lhaní. Nyní však stojí Ministerstvo dopravy Spolkové republiky Německo v Bruselu a požaduje amnestii pro ostatní výrobce, aby nebyli postihováni. Jedná se prý o nedostatečně definované emisní normy!

Co je však také velmi zarážející, je podivné mlčení schvalovacích certifikačních autorit, na něž se spoléhají členské státy EU. Např. profesionálně vybavené emisní laboratoře v České republice nehlásily před aférou nic, a po jejím vypuknutí až do nynější doby také zarytě mlčí. Nikdo nic podezřelého nepozoroval, nikomu nebyl rozdíl ve spotřebách paliva v provozu oproti mnohem nižším údajům na prospektech či v technické dokumentaci podezřelý. Pracují tam hloupí lidé? Nikoliv. Situace je složitější. Tyto společnosti jsou zcela vědomě zainteresovány zarytě "mlčet". Každý komentář k dieselgate by je mohl poškodit. Co na tom, že mají chránit naše zdraví a že za to jsou odpovědní státu? Stát je maximálně zkritizuje, ale to jim je jedno. Neublíží jim to. Horší by bylo, kdyby se ně zamračili výrobci vozidel. Ohrozilo by to jejich byznys. Volba "mlčeti" je tedy pro pověřené emisní zkušebny jakýmsi pudem sebezáchovy.

O tom, jak dlouho byl národ oblbován, jak dlouho se podvádí v emisích a třeba kdo je zodpovědný za současný stav, a zda se k tomu Ministerstvo nebo dotčené organizace vyjádřily, píše časopis EUobserver. (zde odkaz: https://euobserver.com/dieselgate/133552).

Autor: Libor Fleischhans | úterý 7.6.2016 19:43 | karma článku: 17.95 | přečteno: 540x

Další články blogera

Libor Fleischhans

Měření emisí nezkvalitní, rozhodli o tom mocní

Servisní pokyny ŠKODA Auto ohrožují bezpečnost státu. Policejní vozy neprošly emisní kontrolou, neměly totiž načtené emisní testy v Readiness Code, které koncern u "měření emisí" vyžaduje. Včera výrobce pokyny změnil, auta projdou

19.9.2017 v 8:53 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 594 | Diskuse

Libor Fleischhans

Jedu z STK , ale nejsem OK!

Reportáž ČT z "Emisí" u STK ukázala, že zfalšování výsledku úřední listiny není až tak velký problém, když se ví "jak". Zpřísní emise po této reportáži? VIP klienti se bát nemusí, jsou s kontrolorem za vraty zkušebny beze svědků..

11.9.2017 v 15:36 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 1363 | Diskuse

Libor Fleischhans

Kus polského železa a hlíny prodávaný desetitisícům motoristů za pět tisíc!

Přijel k nám majitel Ford Focus s problémem, že auto jede po opakovaných opravách v autoservisu v nouzovém režimu a svítí kontrolka. To, co jsme při inspekci odhalili, předčilo naše nejhorší očekávání...

25.7.2017 v 22:51 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 3259 | Diskuse

Libor Fleischhans

Děravé filtry částic prodávány s vědomím Ministerstva i ČOI a na "Emisích" procházejí!

Svět motorů dnes zveřejnil výsledek testu porovnání náhradních dílů tolik diskutovaných filtrů částic. Na světě je další skandál: Ví o tom totiž jak Česká obchodní inspekce, tak i Ministerstvo dopravy, jenže už rok a půl nekonají.

17.7.2017 v 13:17 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 1897 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Proč nejsem veganka

Přiznávám, že se vegankou asi nikdy nestanu, i když uznávám planetární prospěšnost veganství, a pokusím se vysvětlit své důvody.

13.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 682 | Diskuse

Milan Smrž

Máme dostatek obnovitelné energie ?

V české společnosti si obnovitelné zdroje energie zatím nevydobyly místo, jaké jim patří. Lví podíl měly vysoké výkupní ceny fotovoltaiky pro rok 2010. V Evropě již ale existují oblasti zásobované pouze obnovitelnou elektřinou.

9.10.2017 v 9:05 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 331 | Diskuse

Jana Veselá

Ukliďme Česko 2017 a nádherné podzimní barvy

Skoro tříhodinová procházka lokalitou Srnčí Důl v Jablonci nad Nisou v rámci Ukliďme Česko 2017..... za sluníčka a nádherných podzimních barev.

6.10.2017 v 13:34 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 224 | Diskuse

Milan Smrž

Jaderná energie – jisté je jenom riziko

Podle statistik je česká veřejnost ve srovnání například s Německem mnohem více nakloněna jaderné energetice. U nás se tvrdí, že elektřina z jádra je levná a bezpečná. Je tomu tak opravdu?

6.10.2017 v 13:00 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 392 | Diskuse

Hana Šťastná

Prase podle kvíku, národ podle zvyku

Od konce července není snad jediný den, který by na mne divoce nezachrochtal. Africký mor divokých prasat nakazil všechna média a nabídl pěkně ostrý předvolební guláš z moravské divočiny.

27.9.2017 v 12:18 | Karma článku: 12.00 | Přečteno: 894 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2511

Supervizor a zakladatel poradenského portálu First Car Diagnostics - FCD.eu.

Od roku 1993 pracuji pro mezinárodní společnost IHR v divizi diagnostických a emisních přístrojů. Spolupodílel jsem se na diagnostické příručce HMS 990 u firmy Hermann Electronic (celosvětově výhradní dodavatel přístrojů Hermann pro Mercedes Benz). Na portálu FCD.eu sdružujeme 4.500 autoservisů u nás i v zahraničí s denní návštěvností 600 čtenářů profesionálů opravářů, kterým poskytujeme pomoc na dálku při diagnostice všech značek vozidel.

Díky našim zkušenostem poskytujeme v ČR školení emisním mechanikům a jsme pro tuto činnost schváleni Ministerstvem dopravy ČR. 
Jsem přitom neúnavným bojovníkem za narovnání pokřivené české legislativy v oboru emisních kontrol a za renesanci kvalitní řemeslné práce při opravách vozidel v autoservisech, hlavně co se jejich emisních systémů týče.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.